Kesinlikle astronomi değildir. Gastronomi, yemeği ve yemeğin kültürlerle ilişkisini inceler. Yemeğin sağlıklı olup olmadığına bakmaz, “hijyenik olsun yeter” kafasıyla bakar.

Her topluluğa olduğu gibi Gastronomi Topluluğu’na da sonradan katılabilirsiniz. Sıcakkanlı, arkadaş canlısı insanlarızdır. Çok güzel kaynaşırız, yabancılık çektirmeyiz. Valla bak.
Topluluğumuz yeni kurulmuş olup, resmi (kartlı filan) üyelere ihtiyacımız bulunmakta. Bu nedenle etkinliklerimize katılmak için topluluğun üye kartının bulundurulmasını zorunlu tuttuk. Bu kartı edinmek de zaten gayet kolay. 1 adet vesikalık fotoğraf ve 2.5 lira ile kültür işlerine (kütüphanenin alt katında) gidip topluluğumuza üye olmak istediğinizi söylerseniz yardımcı olacaklardır.
Resmi üye olamıyorsunuz. Ama olsun, hemen sıkmayın canınızı. Resmiyete ne gerek var dedik, ve kapılarımızı herkese açtık. Buyrun gelin, etkinliklerimize katılın (okul dışı üyelerden üye kartı göstermelerini beklemiyoruz tabi ki).
Haklısınız, kontenjanlar az. Ama yapılan etkinlikler yemekle alakalı olunca bunun için hatırı sayılır miktarda alana ihtiyaç oluyor, ve bir yandan da tüm katılımcılarla eşit miktarda ilgilenmek gerekiyor. Hal böyle olunca 50-60 kişilik yemek kursu yapamıyoruz maalesef. Tadım etkinliklerimizde kontenjanlar nispeten daha fazla oluyor.
Bu sorunu kısmen gidermek için bir sistem oluşturduk. Topluluğumuzun haftanın çeşitli günlerinde olan toplantılarına katıldığınızda aktif üye olmuş oluyorsunuz. Aktifliğiniz ne kadar fazla olursa da etkinliklere katılma şansınız o kadar artıyor. Örneğin, eğer 20 kişilik bir etkinlik varsa bunun 5 kişilik kontenjanını aktif üyelere ayırıyoruz.
Doğrudur, pahalıdır. Biz de öğrenciyiz sonuçta, anlıyoruz halinizden. Ama bilindiği üzere yemek kursu denilen şeyler genel olarak pahalı oluyor. Biz de bu kursları elimizden geldiğince öğrencilerin de karşılayabileceği fiyatlara çekmeye çalışıyoruz çeşitli yerlerle anlaşıp. Atölyeler dışındaki etkinliklerimizde ise zaten böyle bir durum söz konusu değil. Biz istiyoruz ki herkes artistik yemekler yapsın, tatsın.
Mutfağımız var, Gıda Mühendisliğinde bulunmakta. Orada da birçok etkinlik yapıyoruz.

Valla biz de çok istedik öyle bir şey olmasını, ama yolunu bulamadık bir türlü. Sizin aklınızda bir fikir varsa söyleyin bize, şöyle şöyle yaparsanız insanlara bedava yedirebilirsiniz diyin, yapalım biz de.

Ne zaman arasak yemek yiyor oluyor. Konuşamadık bir türlü. Halledicez ama o işi.